OBJEKTIVY

Objektiv je oko přístroje, proto by měl být vždy maximálně chráněn. Kompaktní přístroje mají stejný úhel pohledu jako naše oči. Ale jednooké zrcadlovky mohou měnit vidění předmětů, protože v nich můžeme používat různé objektivy. S jiným objektivem se naše oko může přibližovat k předmětu bez pohybu, tak jako to umožňuje zoomový objektiv. Existuje mnoho výměnných objektivů, z nichž jsou některé určeny pro speciální účely.

Jak vypadá objektiv?

Objektiv je soustava spojných a rozptylných čoček. Čočky se sdružují do skupin – nejčastěji do šesti. Zoomy se však skládají až ze čtrnácti takových skupin. Složitá stavba objektivu slouží k tomu, aby se odstranily optické vady čoček. Každý objektiv se totiž chová jako jednoduchá spojná čočka (např. lupa). Díváme-li se lupou, můžeme pozorovat, že kraje obrazu jsou neostré a zkreslené, a proto jsou objektivy sestaveny tak, aby se zkreslení jednotlivých čoček vyrovnala.

Co je clonové číslo?

Množství světla, které prochází objektivem a následně dopadá na film, je omezováno clonou. Clona je měnitelný otvor uvnitř objektivu. Čím je otvor větší, tím více světla jím prochází. Posun o jedno clonové číslo znamená poloviční množství světla.

Co je to ohnisková vzdálenost?

Ohnisková vzdálenost je vzdálenost ohniska od hlavní roviny objektivu. Čím je tato vzdálenost větší, tím je úhel pohledu menší a zaznamenaný obraz větší. Širokoúhlé objektivy mají krátkou ohniskovou vzdálenost, teleobjektivy naopak velkou.

 

TYPY OBJEKTIVŮ:

 

    Širokoúhlý objektiv

Objektiv, jehož ohnisková vzdálenost je 24,28 a 35 mm. Poskytuje široký úhel záběru, mnohem širší, než je pohled lidského oka, a umožňuje tak postihnout scénu panoramaticky. Čím nižší je ohnisková vzdálenost, tím větší je úhel pohledu, takže objektiv se vzdáleností 24 mm zaznamená obraz ještě šířeji než objektiv se vzdáleností 28 nebo 35 mm. Používá se při fotografování krajiny nebo v stísněném prostoru.

 

  

   Rybí oko

Jeho úhel pohledu se shoduje s úhlem, kterým vidí ryby, a proto se nazývá rybí oko. Používá se pro speciální záběry. Existují dva typy- první je kruhový o ohniskové vzdálenosti 6 a 8 mm, druhý má ohniskovou vzdálenosti 14,15 a 16 mm. Snímky jsou pro naše oči nezvyklé-předměty jsou totiž vypouklé.

 

   

   Základní objektiv

   Všechny jednooké zrcadlovky se prodávají s objektivem, který má ohniskovou vzdálenost 50 mm. Tento objektiv se nazývá základní, protože má úhel pohledu totožný s úhlem pohledu lidského těla.

 

 

 

   Portrétní objektiv

Říká se mu také kratší teleobjektiv. Je nejvhodnější pro portrétní fotografii, protože nezkresluje obraz. Má ohniskovou vzdálenost 85-105 mm.

 

   

  Zoom

Ze všech objektivů je nejoblíbenější, protože může plynule měnit ohniskovou vzdálenost. Ačkoli je dražší než pevné objektivy, je přece jenom levnější než jejich úplná sada. Můžeme si vybrat z několika typů: širokoúhlé zoomy o ohniskové vzdálenosti 21-35 mm a 24-50 mm, základní o 28-70 mm, 35-70 mm a 35-105 mm a telezoomy o 70-210 mm. 80-200 mm a 75-300 mm.

 

   

  Teleobjektiv

Teleobjektiv je velký a poměrně těžký a má velkou ohniskovou vzdálenost: 135 mm, 180 mm, 200 mm, 300 mm, 400 mm, 600 mm a 800 mm. Čím je ohnisková vzdálenost větší, tím větší je objektiv, a tím je umožněn bližší pohled. Předmět tak můžeme fotografovat z dálky. Používají ho především sportovní fotografové a ti, kdo fotografují zvířata.

 

  

   Makroobjektiv

Speciálně upravený objektiv pro fotografii zblízka umožňuje zaostřit na velmi malou vzdálenost. Malé předměty pak vypadají jako v životní velikosti.