FILTRY

 

Přírodní světlo bývá ztotožňováno se světlem bílým. Ve skutečnosti se však skládá z barevných světel různých vlnových délek. Filtr je zařízení, které se nasazuje na přední část objektivu, a které slouží k ovlivnění barevného záznamu.

 

-SKYLIGHT A UV FILTRY- Tyto filtry jsou nejpoužívanější. Oba odstraňují fialovou barvu a nežádoucí opar, ale nijak výrazně nemění barevný záznam. Proto se také často používají k ochraně objektivu.

-EXPOZICE S FILTREM- Protože filtry zabraňují některým barvám světla projít objektivem, vzniká zde nebezpečí podexpozice snímku. Abychom se této chybě vyhnuli, znamená to změřit nejprve expoziční dobu scény bez filtru a potom k ní přičíst určitou hodnotu, tzv. faktor. Ten bývá obvykle uveden na krabičce filtru.

Jak filtry pracují?

Barevné nebo odstíněné filtry propustí pouze barvu světla téže vlnové délky, která se shoduje s barvou filtru, a všechny ostatní barvy pohltí. Například červený filtr propustí pouze červené světlo, takže celá fotografie bude zbarvena dočervena. V černobílé fotografii ztmaví červený filtr obraz, zvláště pak oblohu.

-POLARIZAČNÍ FILTRY- Světlo se šíří všemi směry a kmitá přitom ve všech rovinách. Když se odrazí od nekovových povrchů, šíří se dále pouze světlo kmitající v jedné rovině, říkáme mu polarizované. Natáčením polarizačního filtru před objektivem dosáhneme toho, ž polarizované světlo je filtrem zadrženo a ostatní paprsky procházejí volně dál. Polarizační filtr se používá hlavně při odstraňování nežádoucích odrazů světla, vznikajících především na povrchu skla nebo na lesklých nekovových předmětech. V barevné fotografii odstraňuje polarizační filtr modré světlo oblohy a zbavuje snímek modrého zabarvení.